Header
Header

058-535-8132

הזמנות ושרות לקוחות

מחלת ה- COPD

המחלה
היא מחלת ריאות כרונית נפוצה שבה ישנה חסימה קבועה של זרימת האוויר בסימפונות – מה שגורם להפרעה באוורור ובחילוף הגזים בריאות.
המחלה באה לידי ביטוי בעיקר בשיעול, בפליטת ליחה ובקוצר נשימה שהולכים ומחמירים במשך השנים. המחלה מלוּוה באירועים תכופים של החרפות – לרוב עקב זיהום בדרכי הנשימה.
מדובר במחלה שהולכת ומחמירה עם הזמן, גם אם החולה אינו חשוף יותר לגורם המחלה.

הגורמים למחלה
עישון גורם ל־80% ממקרי התחלואה במחלת ריאות חסימתית כרונית. כ־20% ממקרי התחלואה מקורם בחשיפה תעסוקתית. או ברקע גנטי.
התחלואה העולמית ב־COPD  בעלייה, וצפוי שעד 2025 תהיה המחלה הזאת גורם המוות השלישי במעלה בעולם וגורם הנכות החמישי במעלה. הלוקים במחלה הם בעיקר בני 55 ויותר.

התסמינים

  • שיעול עם ליחה.
  • ייצור מוגבר של כיח.
  • התקפים חוזרים ונשנים של קוצר נשימה– בעיקר בעת מאמץ, לעיתים אפילו לאחר מאמץ קל.
  • חרחורים בעת נשימה
  • לחץ באזור החזה שמוחמר בעת שמשתעלים.

איך מאבחנים?
בבדיקה גופנית ניתן לגלות מאפייניה של המחלה כמו זמן ממושך יותר של נשיפת האוויר מהריאות, נשימה קולנית המלווה במעין גניחה או צפצוף (wheezing)  וממדים מוגדלים של בית החזה מה שמכונה “חזה דמוי חבית” .
כש־COPD  מצויה בשלבים מתקדמים יותר, נוטים הסובלים ממנה לנשום בשפתיים מכווצות או בתנוחת גוף המקילה על קוצר הנשימה, כמו רכינה קדימה או הישענות על כפות הידיים המושטות קדימה.
נוסף על הבדיקה הגופנית וקבלת פרטים מהמטופל על מחלתו (אנמנזה) ניתן לאבחן COPD באמצעות בדיקה של תפקודי הריאות (ספירומטריה). בבדיקה הזאת נושף הנבדק לתוך צינור (ספירומטר), ובאמצעותו נמדדים פרמטרים שונים של נשיפה ושל נשימה.
יש להדגיש: בדיקה של תפקודי הריאות היא בדיקת חובה לאבחון המחלה ולקיום מעקב אחר קצב התפתחותה.

הטיפול ב-COPD נעשה באמצעות שלושה מרכיבים:
טיפול מניעתי – הפסקת עישון והימנעות משהייה באזורים מרובי עשן ואבק
טיפול תרופתי – בכל חשד לזיהום ריאתי ניתן טיפול אנטיביוטי מוקדם, למניעת ההחמרה במחלה. בשנים האחרונות נוספו לרשות הרופאים המטפלים במחלת COPD מרחיבי סמפונות ארוכי טווח, שהתגלו כתכשירים יעילים וטובים לשיפור קוצר הנשימה של חולים אלה. כמו כן, חשוב מאוד להתחסן נגד שפעת, שכן החיסון משמעותי ביותר לחולי  COPD
שינוי הרגלי חיים – שינוי זה כולל חינוך לבריאות, אימון גופני ותמיכה קבוצתית.
המחלה מאופיינת בהתלקחויות ובהפוגות. בעת התלקחות עלולים להיות סיבוכי נשימה שכוללים דלקת ריאות ולעיתים נדירות אי־ספיקה ריאתית שמחייבת הנשמה מלאכותית.
בחלק קטן מהמקרים עלולה COPD להחמיר עם הזמן עד כדי כך שהחולה בה מרותק לכיסא גלגלים ומחובר באופן תמידי למחולל חמצן (מכשיר שמגדיל את שיעור החמצן שנושם המטופל)..

חיים עם המחלה
חולים ב COPD  – צריכים עזרה ע”י מכשור תומך המעשיר את החמצן בעיקר ע”י מחולל חמצן ותזונה
הטכנולוגיה של העשרת החמצן התפתחת עם השנים וכבר היום ניתן למצוא מכשירים קלים ונוחים שיכולים לשפר דרמטית את אורך החיים ולהימנע מאובדן חיי חברה ופנאי עד היום היו מחוללים נייחים בעיקר לשימוש בייתי ולשימוש מחוץ לדלתות הבית היה צורך בסחיבת בלון חמצן שהיה מסורבל, כבד ו”מבייש”.

אם אתם רוצים לשמור על איכות החיים שלכם או של אהוביכם ,לא לפספס רגע אחד ולהיות חופשיים ולא כבולים אנו זמינים בשבילכם 24/7 לכל פנייה.
המחלה אינה ניתנת לריפוי מלא, אולם אבחון מוקדם והקפדה על אורח חיים בריא יחד עם טיפול רצוף עשויים לעכב משמעותית את הידרדרות המחלה ולמנוע פגיעה קשה באיכות החיים. אחת הדרכים החשובות להתמודדות עם המחלה היא הפסקת מיידית של העישון. כך תימנע החמרת הפגיעה בריאות – מה שיאפשר טיפול יעיל יותר. שיקום הריאות הוא מרכיב חשוב בטיפול ומבוסס על פעילות גופנית קבועה המותאמת למצב המטופל. שיקום כזה מגביר את יכולתם של המטופלים לעשות מאמצים גופניים.

נגישות